nedjelja, 28. prosinca 2014.

Pored svih prednosti za fizičko zdravlje koje imamo od trčanja ili džogiranja postoje i one koje nazivamo psihološkim prednostima a koje su posledica našeg redovnog treninga. Neke od njih su samopouzdanje iizgradnja karaktera koja nam se spontano dešava, oslobođenje od stresa kao i jačanje našeg stava prema stvarima koje nas okružuju. I naravno, da ne zaboravimo nezaobilaznu – trkačku euforiju


Trčanje i samopouzdanje

Trčanje gradi samopouzdanje na način koji to ne postiže nijedan drugi sport. Trkač polaže ispit za ispitom, snaži se, i svakim sledećim korakom postaje sigurniji u sebe. On se zaista oseća kao da se penje uz brda i savladavajući prepreke postiže osećaj slobode zato što zna da su njegove noge sposobne i dovoljno snažne za takave podvige. Samopouzdanje koje se postiže trčanjem najviše se primećuje kod onih koji su u procesu mršavljenja i time grade u svojim očima bolju sliku o sebi.

Trčanje i stres

Još jedna važna odlika džogiranja je oslobađanje od stresa. Sva nervoza i sve tenzije nestaju sa kilometrimabez obzira da li tokom trčanja želite da razmišljate o životnim pitanjima ili od njih želite da pobegnete. Duge staze su veoma korisne za rešavanje problema koji vas muče. Ima li nečeg boljeg od trosatne rute kada ste potpuno sami sa sobom i kada najbolje možete da razbistrite glavu i misli i pronađete odgovore na mnoga pitanja. Trkači koji trče brzo lako otklanjaju stres i ljutnju, ponekad i agresiju. Kada bilo koji priliv negativne energije usmerimo na jedan sprint, ona će nestati za tren.

Trčanje kao lek od depresije

Džoging menja odnos prema životu i okolini, menja stav prema životu. Prilikom trčanja, a naročito onom napolju, naše telo oslobađa endorfin i stvara osećaj euforije ili jednostavno – imamo utisak da smo srećni. Trčanje se godinama koristi kao terapija u lečenju kliničke depresije ili bolesti zavisnosti bilo koje vrste. Manje nervozne, bez depresije, manje umora, a manje i zbunjenosti, sve to nakon početka redovnog treninga trčanja. Ono im daje nešto na šta mogu da se fokusiraju i daje im mogućnost da uvide da da postoji nešto više osim njihovog depresivnog stanja ili zavisnosti.
Trčanje trenira um koliko i telo. Kada uspete da pređete preko svih prepreka koje nadolaze naučićete kako da se fokusirate, naučićete da budete odlučni. Ona volja i snaga koja vas pokreće da pređete sve one duge staze i one koje biste najradije da preskočite, upravo ona čini da vaš um jača sve više i daje vam fokus i odlučnost u svim drugim aspektima života.
Možda do sada i niste bili svesni svih dobrobiti koje trčanje donosi? Zastanite na tren i porazmislite kako bi vaš život, posebno psihički, izgledao bez trčanja? Koliko ste se promenili od kada trčite? I na koji način?



SEMINARSKI RAD - STRUKTURA MOTORICKOG PROSTORA


skinite seminarski klikom na "download"

 DOWNLOAD - FILE


četvrtak, 25. prosinca 2014.


DJECIJA IGRA SA METODIKOM !!!








U pedagoškoj teoriji pod principima nastave, odnosno didaktičkim principima, podrazumjevamo osnovne smjernice i izuzetno važna pravila kojima se rukovodimo u organizaciji i izvođenju nastave.

To su ooći zahtjevi kojih se obavezno moraju pridržavati stručnjaci, vježbači i sportisti u realizaciji nastavnog procesa na putu ka ostvarenju nastavnih ciljeva.


Zakonitosti tjelesnog i zdravstvenog odgoja, također se odražavaju u nizu principa koji imaju različitu snagu i dijaspazon primjenjivosti.
Neki od njih su općeg karaktera - (opći ili osnovni principi), drugi održavaju metodičke zakonitosti (metodički principi) ili samo specifične zakonitosti pojedinih oblika i usmjerenja tjelesnog i zdravstvenog odgoja (principi sportskog treninga).

Svaki princip ima određenu vrijednost, ali ona dolazi do izražaja samo onda kada se bilo koji princip primjenjuje zajedno s ostalim principima.
Dakle, pojedini principi nisu samostalni, nego su međusobno uslovljeni i ograničeni.

Principa nastave ima više, ali sljedeci principi najbolje odražavaju specifičnost tjelesnog i zdravstvenog odgoja (TIZO)

PRINCIP OČIGLEDNOSTI I SVJESNE AKTIVNOSTI
PRINCIP PRIMJERENOSTI I PRIMJENJIVOSTI 
PRINCIP ZDRAVSTVENO - VASPITNE USMJERENOSTI
PRINCIP POSTUPNOSTI I SISTEMATICNOSTI
PRINCIP SVESTRANOSTI I HARMONIČNOG RAZVOJA
PRINCIP RAZNOVRSNOSTI I JASNOĆE
PRINCIP TRAJNOSTI I PROGRESIJE
PRINCIP ZABAVE I RAZONODE
PRINCIP INDIVIDUALIZACIJE
PRINCIP JEDNOSTAVNOG DJELOVANJA



nedjelja, 21. prosinca 2014.


Osobno sam veliki pobornik zelenog čaja još prije vremena kada je tržište suplemenata poludjelo za njim. Danas je zeleni čaj, odnosno njegovi ekstrakti, sastavni dio gotovo svakog proizvoda za mršavljenje. Samo pogledajte etiketu na poleđini. Vjerujem da na taj način zeleni čaj pruža određene učinke, ali tako nećete iskoristiti njegov puni potencijal kao biljke.




Zeleni čaj sadrži sljedeće:


Tanin

Grupu jednostavnih i kompleksnih fenola, polifenola i flavoniziranih sastojaka. Budući da ih proizvode biljke, svi su tanini relativno otporni na probavu i fermentaciju. Tanini se ponašaju kao kontraktivni, skupljaju tkiva i kontrahiraju strukturalne proteine kože i sluznice. Vežu se na životinjske i biljne bjelančevine, djeluju anastetično i redukciono pa su zbog te osobine i vrlo moćni antioksidanti.















Šalica zelenog čaja poslije obroka može pripomoći u probavi. Iz tog se razloga zeleni čaj u Aziji koristi već tisućama godina.

Katehini

Katehini su kategorija polifenola. U zelenom čaju, katehini su prisutni u značajnoj količini, točnije; epikatehin (EC), epigalokatehin (EGC), epikatehin galat (ECG) i epigalokatehin galat (EGCG). EGCG čini 10-50% ukupnog sadržaja katehina i slovi kao jedan od najmoćnijih katehina – s antioksidativnom aktivnošću snažnijom 25-100 puta od vitamina C i E. 

Šalica zelenog čaja osigurava 10-40 mg polifenola, a antioksidativni sadržaj mu je nekoliko puta jači od brokule, špinata, mrkve i jagoda.

Antioksidativne tvari nakon treninga su upravo ono što vam treba kako bi se riješili svih slobodnih radikala u tijelu i tako popravili štetu.


Flavonoidi

Flavonoidi su biljni pigmenti, svijetlo obojani kemijski konstituenti u većini svježeg voća i povrća. Štite i pripomažu prilikom infekcije. Prilikom fizičkog udarca, u slučaju njihove deficijencije, vrlo lako možete zadobiti modricu.

Očito će vaši treninzi patiti ukoliko ste bolesni.

Teanin



Aminokiselina koja ima umirujući učinak na mozak. Može je se pronaći u listu senche. Teanin je poprilično različit od polifenola i katehinovih antioksidansa, ali je još jedan dodatni razlog zašto konzumirati zeleni čaj.



Osobno mogu svjedočiti sjajnom osjećaju koji vas preplavi





nakon konzumacije zelenog čaja. Djeluje umirujuće, a da pritom ne kompromitira nivo motivacije i mentalne aktivnosti.










Zeleni čaj je sjajna zamjena za ECA-u (efedrin-kofein-aspirin). Znam da ništa nije bolje od toga ali me saslušajte. Veliki broj ljudi, uključujući i mene ne voli ECA-u zbog osjećaja koji izaziva nakon konzumacije.




Postanem razdražljiv i lako se razljutim iz nekog razloga. Zeleni čaj je sjajan jer sadrži malu dozu kofeina, a teanin vas stvarno mentalno opusti ali napali na fizičku aktivnost.



Definicija


Istraživanja sugeriraju da suplementiranje zelenim čajem može povećati rad metabolizma za 3%. Za to će vam biti potrebne tri šalice dnevno. Ako ste na dijeti od 2000 kalorija dnevno, zelenim čajem ćete vrlo lako spaliti 60 dodatnih kalorija. Jeste li se ikada zapitali zašto je tako malo Azijaca pretilo? Ne bave se svi kung fu-om. Piju zeleni čaj!
Sve o čaju


Svi čajevi dolaze iz istog izvora. Biljka čaja je članica obitelji Camellia (Camellia sinensis). Crni čaj, oolong čaj i zeleni čaj su derivati ove jedne biljke.


Način na koji se priprema određuje njegovu boju. Nakon što je ubrana, biljka čaja se fermentira, a zatim grije kako bi zaustavili proces fermentacije. Ovaj proces fermentacije je odgovoran zašto je kofein sastavni dio čaja. Što se duže fermentira, to će više kofeina čaj sadržavati. Zeleni čaj ima najmanju količinu kofeina od svih čajeva jer se najmanje fermentira. Razlog zašto zeleni čaj ima toliko blagodati po zdravlje je zato što duža fermentacija uništava mnoge supstance koje su toliko djelotvorne na naš organizam. Zato razmislite dvaput koji ćete čaj odlučiti skuhati. Danas je mnogo toga koncentrirano i gazirano. Mislim da nam bar čaj, i to zeleni čaj može biti iznimka.






Kvalitete čaja Velike su razlike u kvaliteti čajeva. Čaj se može usporediti s vinom kada je riječ o ocjenjivanju. Sva ona pakovanja koja se nazivaju čajem ne mogu se ni približno mjeriti s onim u pravom, lisnatom obliku bilo da je riječ o okusu ili kvaliteti. Prilikom selektiranja čaja i njegovog pakiranja u vrećice za komercijalnu prodaju, proizvođači odabiru najjeftinije i najslabije kvalitete ocjenjene listove čaja. Tada se ti listove trgaju i pakiraju u male čajne vrećice kakve poznajemo. Trganjem listova degradira se okus i eliminiraju neki vrlo zdravi makronutrijenti. Preporučujem da naručite čaj u njegovom pravom obliku, kao cijeli list. Pokušajte nabaviti organsko uzgajani čaj za maksimalnu iskoristivost ovog dara zemlje. Ako vam se ne sviđa okus zelenog čaja, suplementacija u nekom drugom obliku je uvijek dobra opcija. Zaključak Zeleni čaj može biti sjajan dodatak arsenalu svakog fitness entuzijasta. Nije nimalo čudno što smo svakodnevno bombardirani medijskim reklamama koje upućuje na najnovije suplemente na bazi zelenog čaja. Ali to više nije „najnoviji suplement“. Pa zeleni je čaj prisutan već tisuću godina i milijuni Azijaca će vam to potvrditi. Osobno ga obožavam.



subota, 20. prosinca 2014.



Pod tjelesnim razvitkom se podrazumjeva proces mijenjanja prirodnih morfoloških I funkcionalnih svojstava ljudskog organizma u toku individualnog zivota (otogeneza).

Naš je cilj da nekim aktivnostima u ontogenetskom razvoju poboljšamo kretanje kroz kretno učenje I razvoj kretnih sposobnosti.

Tijelesni razvitak nije samo prirodni, već I socijalno uslovljen proces što u principu znači da se na njega može dijelovati I spolja.

Naučno poimanje uloge tjelesnog I zdravstvenog odgoja u razvitku podložan je upravljanju, tj. Da se on može svrsishodno usmjeravati posredstvom različitih socijalnih faktora, među kojima, čak I odlučujuću ulogu ima motorička aktivnost.

Treba naglasiti da su motoričke sposobnosti jedna od bitnijih antropoloških karakteristika učenika.


Brzina, snaga, izdržljivost, koordinacija. Fleksibilnost, ravnoteža predstavljaju sposobnosti čovjeka čiji nivo kapaciteta u mnogo čemu utiču na daljnji život.

Senzibilni periodi u razvoju motoričkih sposobnosti predstavljaju vremenske intervale koji omogućavaju kvalitetniji pristup segmentima motoričkog statusa sa stanovišta tjelesnog vježbanja.
Iako predstavljaju veoma vrijednu informaciju, na žalost, još uvijek nisu kvalitetno iskorišteni u procesu tijelesnog vježbanja.
sl. (motoričke sposobnosti - senzibilni periodi)

By: Dino (Mostar)



Voda je osnovni sastojak za zdrav ûivot i ima viöestruku ulogu u organizmu:
dopremanje hranjivih i uklanjanje otpadnih materija, posreduje u probavi, od
neprocjenjivog je značaja za odrûavanje volumena krvi, regulaciju tjelesne
temperature,... 


Prema Institute of Medicine of the National Academies za osobu koja
radi manje naporne poslove, u normalnim vremenskim uslovima, prosječna potreba
je 2,7 litara za ûene i 3,7 litara tečnosti dnevno za muökarce (nealkoholizirana i
nekofeinizirana tečnost). Oko 80% dnevnih potreba za tečnoöću unosimo u
organizam putem vode i pića, a 20% kroz hranu. Visoke temperature, vlaga i tjelesni
napori drastično povećavaju potrebu za vodom.




Gde se sve nalazi tečnost u organizmu:

66% ukupne čovekove telesne mase čini tečnost;
65% ukupne zapremine tečnosti u ljudskom organizmu nalazi se unutar ćelija;
35% ukupne zapremine tečnosti nalazi se van ćelija;
75% adekvatno hidriranih mišića čini tečnost;
32% kostiju čini tečnost;
Masno tkivo sadrži samo 10% sadržaja tečnosti;
93% krvi čini tečnost;
60% telesne mase prosečnog muškarca čini tečnost;
50% telesne mase prosečne žene čini tečnost;
40% telesne mase gojaznih ljudi čini tečnost;
70% telesne mase sportista čini tečnost.


Ravnoteža gubitka i unosa tečnosti

Sportisti koji intenzivno treniraju na velikoj vrućini mogu da izgube i do 2,5 litra znoja na sat. Znoj sadrži elektrolite (uglavnom natrijum-hlorid, ali i kalijum, kalcijum i magnezijum), a koncentracija natrijuma se kreće između 20 i 80 mmol/L, u zavisnosti od uobičajnog unosa natrijuma u ishrani, stope znojenja, aklimatizacije na vrućinu i sadržaja i količine rehidrirajućih napitaka.

Pošto je koncentracija elektrolita u znoju drugačija nego koncentracija elektrolita u plazmi i unutarćelijskoj tečnosti, postoji zabrinutost da će se usled intenzivne fizičke aktivnosti razviti disbalans elektrolita. Gubitak jednog litra znoja koji sadrži 50mmol/L natrijuma znači da se gubi skoro 3 grama natrijum-hlorida. Sportisti koji gube 2,5 litra znoja na sat izgubiće skoro 15 grama natrijuma za 2 sata, što je nivo koji lako može da prevaziđe uobičajne dnevne količine unosa natrijuma.

Sportisti koji vežbaju umerenim intenzitetom, sagorevajući 300 kcal energije tokom 30 minuta, utrošili bi oko 75 kcal za rad mišića, a 225 kcal bi bilo izgubljeno u obliku toplote. Taj višak toplote mora se osloboditi da bi se održavala normalna telesna temperatura. Sportisti koji dvostruko intenzivnije vežbaju stvorili bi oko 450 kcal prekomerne toplote koja bi morala da se oslobodi tokom tih istih 30 minuta da bi se telesna temperatura održavala u okviru normalnih vrednosti. Procenjuje se da se isparavanjem 1 mL znoja može osloboditi 0,5 kcal toplote, tako da bi tokom tih 30 minuta sportista mogao da izgubi približno 900 mL (skoro 1L) znoja. Kada je dan topao i sunčan, toplota sunca dodatno povećava akumulaciju toplote koju stvara rad mišića, a sportista mora proizvesti više znoja kako bi otklonio višak toplote.


Faktori koji utiču na gubitak tečnosti

Nekoliko faktora utiče na brzinu kojom sportista može da proizvodi znoj. Veća temperatura ambijenta rezultuje većom mogućnošću za proizvodnju znoja. Povećana vlažnost vazduha je takođe zaslužna za veću produkciju znoja, ali zbog niskog stepena isparavanja pare sa kože, rashaldni potencijal niži je u vlažnom okruženju. Isti problem postoji i kada se nosi tesna odeća koja ne dozvoljava znoju da isparava (ne daje koži da diše). Takav tip odeće smanjuje efikasnost rashlađivanja koja podstiče i veći stepen znojenja. Novi materijali od kojih se proizvodi sportska oprema dizajnirani su tako da upijaju i oslobađaju znoj sa kože sportiste kako bi se time poboljšala efikasnost isparavanja.

četvrtak, 18. prosinca 2014.

Uloga magnezija u vježbanju i svakodnevnom životu...

Imate li grčeve u mišićima? Možda vam tijelo poručuje da nema dovoljno magnezija, važnog minerala u organizmu čovjeka. Upravo ti grčevi u mišićima jedan su od prvih simptoma njegovog deficita, stoga nije problem otkriti da ga nedostaje.

Naročito se preporučuje trudnicama jer one imaju problema s grčevima u mišićima, naročito u kasnijim stadijima trudnoće; osim toga, smanjuje mogućnost od prijevremenog pobačaja i porođaja te regulira probavu, posebice ako imate problema sa zatvorom. Na manjak ukazuje i pojava nesanice, razdražljivosti, uznemirenosti i osjetljivosti.
U tijelu čovjeka nalazi se od 20-30g magnezija; od toga najveći dio je u kostima i mišićima, u krvnoj plazmi, živcima i u stanicama. Jednu od najvažnijih uloga ima u pravilnom radu srca; reguliranju krvnog tlaka i srčanog ritma. Kosti ga, uz kalcij i fosfor koriste kako bi bile čvršće i gušće, sprečava osteoporozu, a pomaže u radu mišića. Pomaže protiv migrena, kljenuti srca, dijabetesa, celijakije, glaukoma jer snižava krvni tlak i još mnogih boljki.
Ovo je posebno važno za sportaše i fizički aktivnije osobe, koje mišiće i kosti više i intenzivnije „koriste“. Neka istraživanja pokazuju da smanjuje hiperaktivnost kod djece. Ukoliko patite od kroničnog umora i iscrpljenosti zbog stresa, magnezij će vam sigurno pomoći. O dodatnim dozama razmislite i ukoliko dojite, bavite se aktivnije sportom, ili ste u pubertetu pa intenzivno rastete i razvijate se.
Najbolja kombinacija za unos magnezija i kalcija je 1:2 u istom obroku kako bi se što bolje iskoristio u organizmu. Postoje na tržištu suplementi koji već imaju idealne omjere kalcija i magnezija. Osim suplemenata, magnezij možemo nadoknaditi konzumiranjem mineralnih voda (u kojima ima i kalcija) ili jednostavno, pravilnom prehranom.
Povrće
Hrana koja je prirodno bogata magnezijem je zeleno lisnato povrće poput kelja, kupusa, blitve, brokule… Možete ga spremiti na razne načine, a najviše svojih nutrijenata sačuva kad ga se što kraće kuha. Također, naši stari znali su čak popiti vodu u kojoj se kuhalo zeleno lisnato povrće jer ta voda sadrži sve ono hranjivo što je izašlo iz listova prilikom kuhanja. Možda nije najukusnije, bar ne dok se ne naviknete, ali za vaše zdravlje ima čudesan učinak.
Orašasto voće
Osim zelenog povrća, magnezij sadrže i nerafinirane žitarice, dakle integralne namirnice o čijim smo prednostima već pisali. Slatkiše i grickalice zamijenite orašastim plodovima od kojih ga najviše sadrže sjemenke bundeve, bademi, kešu orah, kikiriki, sjemenke suncokreta, koje ga također sadrže u većim količinama, kao i mahunarke,- grašak, grah; kakao (ali onaj čisti, ne instant kakao napici koji sadrže veću količinu šećera, nego kakaa). Sitna plava riba, koja je osim magnezija bogata i fosforom, te omega 3 masnim kiselinama koje čuvaju vaš mozak i srce, jogurt, acidofil, crveno meso stoga je zapravo najvažnija raznolika prehrana, ali u kombinaciji od nerafiniranih žitarica umjesto bijelog kruha, brašna itd. Razveselit ćemo vas i kad vam kažemo da crna čokolada, koja ima preko 60% kakaa također sadrži magnezij i stoga je poželjan izvor.
Crna čokolada
Magnezij je toksičan u prevelikim količinama, stoga treba pripaziti na unos. Čak i ako ste najaktivniji sportaš, nemojte na svoju ruku uzimati višak magnezija koji vam u takvom slučaju može donijeti više štete nego koristi. Stručnjaci preporučuju 280-300 mg dnevno za žene, a 350-400mg za muškarce.
Uzmite u obzir ako uzimate suplemente, da ste sigurno dio uzeli i putem prehrane. Prvi znakovi koji će vam reći da ste uzeli previše magnezija pojava je proljeva. 300 mg magnezija konzumirat ćete s dvije kriške integralnog kruha sa sirom (radi kalcija), porcijom srdela i blitve, bananom, šakom badema, nekoliko kockica crne čokolade za desert… Ukoliko se vaša prehrana razlikuje, vrijeme je da nabavite suplemente.

srijeda, 17. prosinca 2014.


U današnjem labirintu sportskih suplemenata, sve je teže odlučiti što kupiti, u kojem obliku (tablete, kapsule, tekućina, prah,...) i kako i kada je najbolje vrijeme za primjenu određenog suplementa. Jedan od kraljeva konfuzije među sportašima je svakako kreatin.
Iako je kreatin kao supstanca poznat dugi niz godina, kao suplement je postao široko dostupan tek 1993 kad je EAS napravio prvi takav preparat pod nazivom Phosphagen. Pet godina kasnije MuscleTech je predstavio svoj Cell-Tech, prvi kreatin sa ugljikohidratnom matricom i alfa-lipoičnom kiselinom, baziran na ideji da ugljikohidrati sa visokim GI povećavaju rezerve kreatina u mišiću.
Kreatin je dušićni spoj koji prirodno nastaje u jetri kombinacijom 3 aminokiseline: glicina, arginina i metionina. Kod ljudi je velika većina (cca 95 %) uskladištena u obliku fosfokreatina (kreatin fosfat ili CP) u mišićima, a manje količine se nalaze u mozgu, jetri, bubrezima i testisima.

Čemu zapravo služi kreatin i kako djeluje

Primarni energetski supstrat u mišićnoj stanici je molekula ATP (adenozin trifosfat). Kad je molekula ATP kod kontrakcije iskorištena, pretvara se u ADP (adenozin difosfat). Budući ADP ne može biti iskorišten za energiju, potrebno mu je ponovo pridodati izgubljenu fosfatnu grupu kako bi opet postao energetski aktivan ATP.
Tu fosfatnu molekulu dobiva od kreatin-fosfata (CP). Opisani način opskrbe energijom traje vrlo kratko i kad ponestane raspoloživog CP-a, mišić se mora okrenuti drugim načinima opskrbe energijom.
Alternativni način na koji mišić dolazi do ATP-a je preko glikogena. Međutim takav način opskrbe rezultira nezgodnim nusproduktom, a to je zloglasna mliječna kiselina. Zbog kontrakcije mišića, mliječna kiselina ostaje zarobljena u mišiću, a glikogen više ne može ući u mišić. Posljedica je inadekvatna opskrba ATP-om, tj. prisiljeni smo završiti seriju.
Zaključak: obnova ATP-a sudjelovanjem kreatina nema nusprodukata i zato je takav način najpoželjniji. Jedini problem je njegovo kratko trajanje pa je to i razlog zbog kojeg ga treba dodatno unositi iz vana.

Oblici suplementarnog kreatina

I GENERACIJA

Kreatin monohidrat (kreatin + 1 molekula vode) je još uvijek najpopularniji oblik suplementa i zauzima visoko mjesto po zastupljenosti u cjelokupnoj industriji suplemenata. Sadrži visok udio kreatina (850-880mg na 1 g praha).
Kreatin monohydrate
Glavni problem monohidrata je problematična topljivost njegovih kristalića. Ako se ne otopi, to znači i da se neće apsorbirati. Osim što su nedjelotvorni, neapsorbirani kristalići mogu prouzročiti crijevne smetnje, neugodan osjećaj u trbuhu, a ponekad i proljev – vrlo nezgodno ako namjeravate raditi teške čučnjeve!
Drugi oblik kreatina su razne soli. Ideja je bila da se kombinacijom kreatina i anorganskih kiselina poveća topljivost. Npr. kreatin citrat koji ima bolju topljivost, ali je potrebno uzeti dvostruku količinu u odnosu na kreatin monohidrat da bismo dobili istu dozu kreatina. Slična je situacija i sa kreatin malatom, piruvatom, orotatom i glukonatom.
Puferirani kreatin je spoj alkaličnog (lužnatog) praha i kreatina. Spekuliralo se da se kreatin u kiselom mediju želuca metabolizira u kreatinin prije nego uopće dođe do mišića pa se takvim spojem htjelo poništiti taj efekt. Postojeća literatura ne podržava takvu teoriju jer je u niz studija dokazano da se kreatin apsorbira u nepromijenjenom obliku.
Kreatin etil ester
Esteri kreatina su sljedeća skupina. Najrašireniji je kreatin etil ester (CEE). Esterifikacija je u farmakologiji jedan od načina kako poboljšati topljivost neke slabo topljive supstance pa je i ovdje to bila ideja vodilja. Međutim, iako je CEE zatrpao tržište, nije polučio očekivane učinke. Iako je esterifikacijom povećana liposolubilnost (tj. olakšan prolaz kroz lipidne membrane u tijelu), smanjena je stabilnost u kiselom mediju i ubrzana razgradnja kreatina u kreatinin. S obzirom na navedeno, zaključak je da je CEE inferioran u odnosu na monohidrat.

II GENERACIJA

Odnosi se na preparate kreatina gdje je kreatin-monohidratu dodan drugi spoj kako bi mu se povećala apsorpcija. Taj drugi spoj je neki jednostavni šećer, npr. dekstroza, a razlog koji stoji iza toga je – inzulin! Kad u tijelo uđu šećeri, gušterača izluči inzulin koji omogućuje da ti šećeri uđu u stanicu. Dok su "vrata" na membrani stanice otvorena, zajedno s molekulama ugljikohidrata ulazi i kreatin.
Problem je ovdje timing. Naime, nakon unosa dekstroze, inzulin je na vrhuncu nakon cca 30 minuta. Kreatin, s druge strane, u krvotoku postiže najvišu koncentraciju cca 90 minuta nakon unošenja. Tada je već koncentracija inzulina ponovo niska, dakle kreatin kasni.

III GENERACIJA

Kreatin treće generacije se sastoji od kreatin monohidrata kombiniranog sa supstancama kao što je L-glutamin, vitamin B i ALA (alfa-lipoična kiselina). ALA je posebno interesantan sastojak. Ona povećava inzulinsku osjetljivost, a ujedno imitira učinke inzulina.
Nema sumnje da će se s vremenima koja dolaze pojavljivati još mnoge generacije kreatina, svaka od njih obećavajući bolje rezultate...

Na koji način uzimati kreatin i kada je najučinkovitiji

Iako neki proizvođači tvrde da kod uzimanja njihovog preparata nije potrebna faza punjenja, iskustvo i studije pokazuju da je bifazično suplementiranje kreatinom najučinkovitiji način.
Faza punjenja služi da bi se stvorila kritična koncentracija kreatina u mišiću kako bi on bio odmah dostupan u trenutku kad zatreba. Trajanje ove faze je od 4-7 dana i za to vrijeme treba uzimati 20-25g kreatina podijeljeno u nekoliko doza od 5g (s razmakom između doza 3-4 sati).
Slijedi faza održavanja. Tipična doza za fazu održavanja je 5-15g dnevno. Kod suplementiranja kreatinom sportaš bi trebao biti propisno hidriran, posebno kod faze punjenja.
Tijelo ima 3 momenta u toku dana kad mu je afinitet za kreatin najveći:
Ujutro, nakon spavanja – to je vrijeme kad je tijelo u nutritivnom deficitu, a kod takvoga stanja su povišene koncentracije transportnih molekula i enzima koji omogućuju brži ulazak tvari (pa tako i kreatina) u mišić.
45-90 minuta prije treninga je dobro vrijeme za uzimanje kreatina jer ćemo tako iskoristiti povećani protok krvi kroz mišić izazvan treningom. Također, u ovom slučaju kreatin ima efekt sprječavanja lučenja mliječne kiseline!
U prvih 45-90 minuta nakon treninga tijelo je u stanju povećanog afiniteta za nutrijente. Težak trening prazni glikogenske rezerve pa receptori postaju hipersenzitivni za nutrijente, a kreatin nije iznimka.
Unatoč svemu navedenom i svim blagodatima kreatina, određen dio populacije (20%) ne reagira na suplementaciju kreatinom. Obično je to zbog nemogućnosti ulaska kreatina u stanice.
Općenito, značajni faktori koji povoljno djeluju na ulazak kreatina u stanicu su:
  • inicijalno niska razina kreatina u stanicama
  • veći postotak mišićnih vlakana tipa 2
  • veći poprečni presjek mišića
  • veća mišićna masa, a manji udio masnog tkiva
Isto tako, unos kofeina veći od cca 400mg dnevno, kao i tvar po imenu genistein koju nalazimo u proteinima soje djeluje inhibirajuće na transport kreatina.

Da zaključim...

Unatoč neprestano pristižućim novim oblicima kreatinskih suplemenata, kreatin monohidrat i dalje ostaje zlatni standard. Problem njegove topivosti i eventualne nelagode u probavnom sustavu može se minimalizirati odabirom najčišćeg monohidrata (kad na kutiji piše micronized ili pharmaceutical grade creatine ili creapure, to je vaš izbor!).
Kreatine monohydrate creapure
Kod uzimanja je bitna faza punjenja jer se na taj način postiže zasićenost mišića kreatinom.
Dakle, kreatin je suplement koji je dugi niz godina na tržištu sa dokazanom djelotvornošću i neupitnim korisnim učinkom za sve sportaše, a posebno za one koji se bave bodybuildingom ili nekim od sportova snage.


U  zavisnosti od toga koji je sport u pitanju i koja je primarna disciplina sportiste, postoji veći broj načina za sastavljanje trenažnog plana. Tokom programiranja i planiranja trenažnog procesa kod sportova tipa brzine i izdržljivosti kao i kombinovane brzinsko-snažne-izdržljivosti neophodno je primeniti trenerske veštine i znanje kako bi se na najbolji mogući način sportista pripremio za takmičenje.
Kako bi se pravilno isplanirao celokupan trenažni proces kao osnovna priprema za takmičenje, neophodno je veoma dobro poznavati mehanizme zamora celokupnog organizma što iziskuje odlično poznavanje primenjene sportske fiziologije.


Osnovni načini za unapređivanje izdržljivosti (koja god vrsta bila u pitanju) jesu primena tri sledeće vrste treninga:
  1. Dugotrajan TEMPO trening. Ova vrsta treninga je veoma kompleksna tema i potrebno ju je dobro poznavati. Bez adekvatnog tempo treninga nema unapređivanja brzine tokom trka u sportovima tipa izdržljivosti. Suviše mali obim tempo treninga je jedan od glavnih uzroka neuspešnog održavanja brzine tokom tkre, dok je sa druge strane upravo ova vrsta treninga zaslužna za uspešna podizanja brzine na kraju same trke. 
  2. Specifičan trening za odlaganje metaboličkog stresa. Metabolički stres nastaje nagomilavanjem nus produkata metabolizma u organizmu. Specifičnim treningom se sprečava ili odlaže ova pojava ili pak se čini prihvatljivijom za organizam. Studije su pokazale da se metabolički stres lakše podnosi kod pojačane hipertrofije mišića nastale nisko-intenzivnim treningom snage. Sa ovim vrstama treninga treba biti veoma pažljiv, jer njihovu dobit mogu poništiti loši efekti koji se mogu desiti kod određenih sportskih disciplina.
  3. Visoko-intenzivni intervalni trening (HIIT). Ova vrsta treninga je okarakterisana radom visokog intenziteta i kratkim vremenom oporavka. Više o HIIT-u možete pročitati u tekstu o najučinkovitijim treninzima.
Najvažnija stvar kod planiranja trenažnog procesa je dobro poznavanje mehanizma zamora organizma. Trening je samo jedan od elemenata na kom se može uticati na odlaganje zamora i održavanju konstantne brzine tokom trke kao i razvijanju brzine. Veliku ulogu imaju i psiholiški rad sa sportistima kao i adekvatno isplanirana ishrana u skladu sa fiziološkim potrebama organizma i individualnim potrebama sportiste. 



Odmor i oporavak su najvažnije komponente kvalitetne superkompenzacije u trenažnom procesu.
Pod odmorom se podrazmeva sve vreme provedeno van treninga i spavanje, dok se podoporavkom podrazumevaju tehnike i dela koja su sprovedena kako bi se poboljšala reparacija tela nakon treninga.
Elementi odmora i oporavka:
  1. San. Kvalitetan san, odgovarajućeg vremena trajanja, omogućiće sportisti mentalno zdravlje, hormonski balans i oporavak mišičnog tkiva. Vreme sna treba biti od 7 do 10 sati u zavisnosti od živornih navika, generskog materijala, trenažnih i drugih obaveza. Potrebno je zaspati pre ponoći jer jr dokazano da osobe koje zaspu pre ponoći imaju znatno poboljšan kvalitet sna od onih koji zaspu nakon ponoći. Okruženje mora biti mirno, bez veštačkog osvetljenja, hladnije temperature sa dotokom svežeg vazduha. Buđenje bi trebalo da se odigra u prostoriji osvetljenoj prirodnom svetlošću.
  2. Hidratacija. Adekvatna količina vode i napitaka za rehidrataciju organizma doprineće ubrzanom oporavku, umanjiti nivo stresa na srce, očistiti organizam od produkata metabolizma i stvoriti osnovne preduslove za nastavak trenažnog procesa. Boja mokraće sportiste može da bude dobar pokazatelj kvaliteta hidratacije. Tamnija mokraća ukazuje na nedovoljnu hidriranost organizma. 
  3. Ishrana. O značaju ishrane u oporavku sportista je bilo dostra reči. Tekstove možete pročitati ovde: Ishrana i oporavak.
  4. Istezanje i držanje tela. Snaga leđnih i trbušnih mišića vrlo je bitna za kvalitetan oporavak od treninga. Loše držanje tela tj. loša pozicija stajanja i sedenja dovešće do konstantnog pritiska na kičmeni stub što će rezultirati bolovima i osećajem umora. Redovno i adekvatno dinamičko istezanje pre treninga i statičko nakon treninga doprineće predupređivanju eventualnih povreda. Istezanje mora biti raznovrsno i sa povremenim promenama vežbi.
  5. Toplota, led, kompresija. Ovo su tri elementa koja se trebaju koristiti kako u oporavku od povreda tako i u oporavku od intenzivnog treninga i takmičenja. Toplo-hladna kupka nakon treninga će ubrzti cirkulaciju krvi u mišićima što donosi instant ubrzanje oporavka. Povremeno nošenje opreme sa određenim stepenom kompresije učiniće isto.
Izdvajanje dodatnog vremena i pažnje na odmor i oporavak doprineće poboljšanju trenažnog kvaliteta tokom samog treninga, smanjenu vremena neophodnom da se mišići oporave kao i značajnom smanjenu faktora rizika od povrede.
Nakon kratke pauze izazvane povećanjem obaveza nastavljam sa redovnim objavljivanjem tekstova na Nauka u sportu blogu koji ima nove prijatelje. Bio cookies - Prirodom do zdravlja zdravi keksići podržavaju naš rad, o njima će biti više reči u tekstovima koji će gvoriti o unosu kvalitetnih ugljenih hidrata. 

Hvala što pratite blog,
Pokreće Blogger.

Follow us on facebook

Obrazac za kontakt

Naziv

e-pošta *

Poruka *

Follow us on Facebook

Social Icons

Followers

About Me

Latest News

Featured Posts

Popularni postovi >>>

Sportska - nauka FACEBOOK